6.A třída

Rozvrh 2023/2024 zde.

Kontakty na všechny učitele ve formátu: jmeno.prijmeni@zsmsnovyknin.cz

Informace pro zájemce o účast v letošním ročníku Biologické olympiády (6. a 7. tříd se týká kategorie D):Aktuální 58. ročník — Přírodovědecká fakulta UK (cuni.cz). Studijní text naleznete zde: 2023_08_07_JAK SE_ZIJE_V_LUZNIM_LESE_final.pdf.pdf - Disk Google.


Týden 2. - 9.10. 2023

Matematika: procvičíme dělení přirozených čísel a v pátek si napíšeme test. Začneme opakovat základy geometrie na straně 41.             Hezký týden. Miloš Krátký

PŘÍRODOPIS: Předchozí týden jsme se zabývali vztahy mezi organismy a zhlédli jsme první část tohoto videa: 6. třída (Př, 10) - Vztahy mezi organismy - YouTube. Tento týden v tématu pokračujeme. Připomínám, že písemku, která byla původně plánována na předchozí týden si napíšeme v úterý 3.10., jak jsme se domluvili (bude zahrnovat témata: vznik života, podmínky života a projevy života). Kdo má zájem o prezentaci, kterou jsme si pouštěli v hodinách, najde ji v chatu na Teams.

Milí žáci, 

chtěla bych Vás poprosit, abyste si na příští hodinu výtvarné výchovy přinesli vylisované listy. Budeme z nich dělat zvířátka. 

Děkuji moc 

S pozdravem a přáním hezkého dne

Lucie Vlková

Zeměpis - pondělí  2. října test na téma Vesmír! - z poznámek ze sešitu a informací v pracovních listech (témata - vesmír, Slunce, Planety, Měsíc a pohyby Země)


Týden 25. - 29.9. 2023

PŘÍRODOPIS: Předchozí týden jsme probrali projevy života. Podívejte se pro zopakování na toto video (Př, 08) - Projevy a podmínky života - YouTube, které shrnuje projevy a podmínky života. V rámci přípravy si také zkuste udělat za D.Ú. toto cvičení https://umime.to/UDC?source=shortcut (přihlašte se pod svým účtem, abych viděla, kdo úkol plnil, zatím jen na plusové body). Ve škole jsme se domlouvali na písemce, kterou jste chtěli psát až páteční hodinu, bohužel mi v tu chvíli nedošlo, že nebudeme v pátek ve škole. Písemku si tedy napíšeme v úterý 26.9. (bude zahrnovat témata vznik života, podmínky života a projevy života) Tento týden se budeme věnovat vztahům mezi organismy, které jsme začali už v pátek. Kdo má zájem o prezentaci, kterou jsme si pouštěli v hodinách najde ji v chatu na Teams.

Úkol na září/říjen: Jděte do lesa (vezměte rodiče nebo kamaráda), najděte nějakou houbu a vyfoťte ji. Následně zpracujte krátkou prezentaci, kterou budeme ovšem zabývat nejspíš až v lednu - přečtěte si prosím podrobnější instrukce k úkolu zde: úkol př - houby.

Angličtina

tento týden se budeme zabývat Winston´s Week, napsaná a naučená slovíčka píšeme v pondělí :-), opakujeme pevný slovosled anglické věty. Přihlašte se do procvičovacího portálu Umimeto.org a vypracujte zadaný domácí úkol do 3. 10.

Pokud nejste přítomní ve škole, buďte v kontaktu se spolužáky a průběžně si doplňujte zameškanou látku (dopisujte sešit - HWK a slovíčka), prosím.

IK

Český jazyk:

Mluvnice: Probereme si další větný člen- přísudek. V učebnici str. 70 a 71. Potom se přesuneme na shodu podmětu s přísudkem, str. 72 a také se podíváme na několikanásobný přísudek na str. 73. Nějakou hodinu českého jazyka půjdeme na počítače, upřesníme si v pondělí, podle obsazenosti učebny. 

Literatura: Rozlišení poezie a prózy, začneme bajku- v čítance od str. 16, číst budeme O přechytralé volavce, str. 17. 

Sloh: napíšeme si první slohovou práci- vypravování. Téma bude zážitek z prázdnin. Rozmýšlejte si dopředu, ať máte o čem psát, případně si vymyslete, co byste chtěli o prázdninách zažít. 


Týden 18. - 22. 9. 2023

Informatika - Tento týden jsem dokončili zápis na téma informace, data a datová úložiště. Na toto téma si napíšeme 5.10. krátký test. Dále jsme si probrali úvod od harware a software -  viz video Jak funguje počítač? – NEZkreslená věda II - YouTube

Matematika

Počítáme s přirozenými čísly. Učebnice Mat 1, strana 21-35.

Prosím o procvičování malé násobilky. Děkuji M K

 

Angličtina 

Tento týden začínáme PB 6 B The exchange students. Všichni si opíšeme vybraná slovíčka z tohoto unitu, jsou na řádkách 2, 3, 4, 9, 14, 20, 23, 24 27, 31, 32, 33 38 a 41. Jako další řádek počítáme slovíčko začínající hned na začátku řádku, např na řádku 9 je playground, na řádku 14 je stairs (řádek, kde je sportoviště odražené doprava nepočítáme jako pořadové slovíčko. Kdo nebyl ve škole, pokud vám to není jasné, spojte se s někým, kdo ve škole byl a zkontrolujte si, která slovíčka jsme vybrali.) Kdo nebyl zkoušený ze svého představení se podle modré tabulky v PB 5/5c, dozkoušíme se až přijdete do školy. Opakujeme místnosti ve škole a příslovce četnosti PB 7/3b.

Pokud nejste přítomní ve škole, buďte v kontaktu se spolužáky a průběžně si doplňujte zameškanou látku (dopisujte sešit - HWK a slovíčka), prosím.

Vážení rodiče,

ještě připomíním: V ÚTERÝ 19. 9. OD 16,30 HOD. SE KONAJÍ TŘÍDNÍ SCHŮZKY V UČEBNĚ 6. A 2. PATRO.

                          zkontrolujte, jestli mají děti vyplněné žákovské knížky a je v nich váš podpis.      Děkuji.

IK

ČESKÝ JAZYK:

Mluvnice: kdo nepsal doplňovačku, dopíše si v hodině mluvnice, začneme probírat základní větné členy- podmět a přísudek. V učebnici  str. 68 a 70. 

Literatura: budeme pokračovat v tématu literárních druhů- epika a drama. Básnička k naučení zde: Jaroslav Seifert<br> Hora Říp (falconis.cz). Zkoušet budu od října (nejdříve dobrovolníky, potom všechny), povinná četba - 2 knihy za pololetí (zapsané do čtenářského deníku, jedna dle výběru, druhá ze seznamu).

Sloh: vypravování- str. 131, zapíšeme si správnou osnovu vypravování a další hodinu budeme psát slohovou práci. 


11.9. - 15.9. 2023

PŘÍRODOPIS: Tento týden jsme probrali Vznik života, podmínky života. Na chatu Přírodopis v MS Teams najdete prezentaci, kterou jsme si prohlíželi v hodině. Pokud si chcete procvičit téma, můžete si vyzkoušet cvičení na stránkách umimeto.org na tomto odkazu:                                                                 Umime to rozhodovacka cviceni abioticke faktory 1 1  Podmínky života: neživá příroda (lehké) – online Rozhodovačka (umimefakta.cz)

Informatika - 11.-15.9. 

Tento týden budeme věnovat část hodiny poučení o bezpečnosti a pravidlech chování v učebnách informatiky. Dále si vyzkoušíme přihlašování k PC (vyřešíme případné problémy s přihlašovacími údaji). Následně se budeme věnovat tématu informací a dat. Nepřítomné žáky prosím o doplnění zameškané látky od svých spolužáků. Děkuji.

Dějepis - domácí úkol - rodokmen (3 linie - rodiče + prarodiče)

Angličtina - 11. - 15. 9. 2023

Tento týden opakujeme přítomný čas prostý a průběhový, řadové číslovky a základní výrazy o sobě. Všichni máme napsaná slovíčka z WB 80 Introduction A New Friends a umíme je. Jsou to evropské státy, opakování z 5. ročníku. PB 4 - 5, podle modré tabulky se naučíme říct pár vět o sobě.

Pokud nejste přítomní ve škole, buďte v kontaktu se spolužáky a průběžně si doplňujte zameškanou látku (dopisujte sešit - HWK a slovíčka), prosím.

IK


 

Týden od 11. do 15.9.

Český jazyk: 

Mluvnice: začneme s opakováním učiva z 5. třídy, učebnice str. 4-5. Napíšeme si malou doplňovačku, abych zjistila, jak na tom jste s pravopisem :-). 

Literatura: v čítance str. 2-3. Dohodneme si data referátů na povinnou četbu. Seznam by měl viset ve třídě, případně vyvěsím sem. 

Sloh: Zdroje informací, vypravování. Uč. str. 130.

Zeměpis - Vesmír, Sluneční soustava, Planety

Výchova k občanství - Naše škola

Dějepis - Úvod, pojmy, historické prameny, druhy a uchovávání pramenů

Výchova ke zdraví - Zdraví a zdravý životní styl

Pondělí 4. 9. 2023

Vážení rodiče,

žáci obou 6. ročníků ve středu odjíždějí na adaptační kurz na Starou Živohošť. Smyslem tohoto kurzu je, aby se děti lépe poznaly v prostředí jiném než ve škole a naučily se spolupracovat. Dopoledne mají normálně ve škole vyučování podle rozvrhudo 12,05 hod., ve 13,00 bude přistaven před školu autobus. Na kurz s mojí 6. A jede Bc. Karolína Hejrová, já se ze zdravotních důvodů nemohu kurzu zúčastnit a asistentka Jana Šimková, ale ve středu je tam doprovodím, pomůžu s ubytováním. Program ve středu odpoledne a čtvrtek celý den zajišťuje Magdaléna, o.p.s. Děti budou mít připravené hry a soutěže. Ubytovné budou po čtyřech v dobře vybavených chatkách (bungalovech) s vlastním sociálním zařízením. Podle dnešních reakcí si myslím, že se na kurz dost těší. Předpověď počasí je dobrá, tak snad si to pěkně užijí.

dodatek: Z adaptačního kurzu se vracejí v pátek po obědě, autobus bude ve Staré Živohošti ve 13,00 hod. Předpokládaný příjezd ke škole do Nového Knína cca ve 13,30 hod.

IK

 

 

 

Vážení rodiče,
prosím Vás o dokoupení následujících výtvarných potřeb.
      * 2x tužka měkká (např. 4B a 6B)
      * čistá měkká guma
      * černý fix 2x - silnější a slabší
      * tuš černá
      * perko špičaté + s placičkou střední velikosti
      * tempery v tubách
      * vodovky
      * pastelky měkké
      * fixy
      * štětec kulatý - střední velikost
      * štětec kulatý - tenký
      * štětec plochý - střední
      * lepidlo tuhé vysouvací a Herkules s hubičkou
      * nůžky, které stříhají
      * velký kelímek od jogurtu
      * paleta  
      * velký hadr, ubrus, igelit na lavici
      * houbičku na vymytí palety
      * sada barevných papírů (nelepících)
      * suché pastely 12 ks
      * barevné tuše (2)
      * klovatina
      * voskovky
 
S pozdravem 
Mgr. Lucie Vlková