Zámek Blatná červen 2016

Žáci 8.ročníku se ve čtvrtek 23.6. vydali na školní výlet, na krásné romantické místo – zámek Blatnou. Počasí nádherné, výletní, modrá obloha bez mráčku. Cestování dobrodružné několika autobusy, osobními vlaky a rychlíky. Na zpáteční cestě jeden autobus stávkoval. Z neznámých důvodů nejel. Žáci si užili i trochu nudného čekání na další.

V Blatné z vlakového nádraží k zámku vedla cesta rozlehlým, voňavým parkem – oborou. Žije v ní stádo daňků. Jsou to krásná zvířata. Žáci měli možnost si je prohlédnout. Na konci parku stál zahradní domek, domov posledních majitelů zámku. Kolem domku se procházeli parádiví, pěkně vybarvení pávi. Od domku byl pěkný výhled na most, vodou obklopený zámek a krásně žlutě kvetoucí vodní rostliny – stulíky. Žáci vešli na nádvoří zámku. Zbývající čas do prohlídky zámku využili k nákupu suvenýrů a návštěvě zdejší cukrárny. V horkém dni zmrzlina přišla k chuti.

Na prohlídce se dozvěděli celou historii hradu, později zámku. Dozvěděli se informace o majitelích zámku i velmi zajímavý, dobrodružný příběh o posledních majitelích, kterým zámek patří, o rodu Hildprandtů. V padesátých letech se vystěhovali do Etiopie, vše připomínal Etiopský sál. Na prohlídce viděli překrásné lovecké trofeje, zbraně, vyčiněné kůže, vycpaná zvířata, dekorativní předměty, sedací soupravy vyrobené z paroží a kůží. Na vybavení zámku bylo vidět, že rod Hildprandtů se vášnivě věnoval lovům a honům. Stěny místností i chodeb byly posety obrovským množstvím trofejí označených monogramy. Byla to jejich dlouholetá vášeň.

Zlatou tečkou výletu byl oběd v místní restauraci. Někteří si dali vypečenou kachnu s deseti knedlíky, jiní smažený sýr nebo výbornou svíčkovou. Obsluha byla rychlá, jídlo dobré. Po jídle se vydali na cestu zpět. Bylo hodně zážitků, se kterými se žáci vrátili do Knína. Objevili a především viděli další z krásných míst naší České republiky.

Zapsala Edita Klímová

galerie